Jak zaprojektować i urządzić ogród zimowy?
Zielony zakątek dostępny w domu przez cały rok? To możliwe dzięki ogrodom zimowym – przeszklonym konstrukcjom pełnym roślin, które stwarzają świetne warunki do odpoczynku, a także pracy, zapewniając kontakt z naturą i wyjątkowy klimat. Jest to typ ogrodu zamkniętego, który znakomicie sprawdzi się do uprawy egzotycznych roślin, a także założenia własnego mini ogródka. O tym, jak zaprojektować ogród zimowy i dlaczego warto stworzyć takie miejsce w swoim domu, opowiadamy w poniższym artykule
Jak zaprojektować ogród zimowy – co warto wiedzieć?
Ogród zimowy możemy również nazwać oranżerią – ma postać przeszklonej konstrukcji, przypominającej szklarnię, która może stanowić dodatkowe pomieszczenie połączone z budynkiem lub mieć formę wolnostojącą. Ową konstrukcję najczęściej umieszcza się na południowej stronie nieruchomości, dzięki czemu przebywając w niej można się cieszyć dostępem do naturalnego światła przez większość dnia. Przestrzeń tę można zaaranżować na różne sposoby, tworząc z niej miejsce do odpoczynku, przyjmowania gości czy pracy. Co więcej, oranżeria może pełnić funkcję dodatkowej izolacji termicznej oraz akustycznej.
Nic więc dziwnego, że pomysł ten staje się coraz bardziej popularny – zatem jak zrobić ogród zimowy? Tego rodzaju konstrukcja może być murowana, drewniana bądź stalowa. Nasza firma dostosowuje się pod tym względem do potrzeb i oczekiwań klienta, a jednocześnie dbamy o to, aby oranżeria była jak najbardziej funkcjonalna. Z powodzeniem możemy w niej zastosować taką izolację termiczną, która pozwoli na przebywanie w pomieszczeniu w obliczu ujemnych temperatur bez rezygnacji z wysokiego komfortu. Stwarza to również dużą dowolność w zakresie doboru roślinności.
Gdzie i jak zrobić ogród zimowy?
Kwestia tego, jak zrobić ogród zimowy, nieodłącznie wiąże się z koniecznością znalezienia odpowiedniego miejsca na taką konstrukcję. Jak wspomnieliśmy, bardzo dobrą opcją jest południowa strona budynku – jeżeli jednak nie jest to możliwe, odpowiednie nasłonecznienie będzie zapewnione także po stronie wschodniej. Zabezpieczenie oranżerii przed wilgocią wymaga przygotowania odpowiednio grubych fundamentów oraz przemyślanego doboru materiału. Ma to zastosowanie również w kontekście konstrukcji ogrodu zimowego oraz przeszkleń tworzących ściany i dach. Z tego powodu wiele osób powierza wykonanie oranżerii specjalistom – takim jak nasza firma. Jesteśmy polskim producentem, więc nie korzystamy z pośredników, co dla wielu naszych klientów ma duże znaczenie.
W temacie tego, jak zaprojektować ogród zimowy warto również wspomnieć o kwestiach prawnych związanych z takim przedsięwzięciem. Jeżeli planujemy budowę konstrukcji, której metraż nie przekracza 35 metrów kwadratowych, naszym obowiązkiem jest jedynie zgłoszenie takiego zamiaru w urzędzie miasta bądź starostwie (w zależności od lokalizacji). W przypadku jednak gdy marzy nam się przestrzenna oranżeria o większej powierzchni, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.
Ogród zimowy – jak urządzić?
Zastanawiając się nad tym, jak zrobić ogród zimowy, nie sposób pominąć tematu aranżacji. Dawniej oranżeria była przeznaczona przede wszystkim do uprawy roślin, obecnie wiele osób stawia na takie urządzenie przestrzeni, aby służyła ona odpoczynkowi pośród natury. Dobrym pomysłem jest również zaaranżowanie jej na jadalnię czy też biuro ze względu na dużą ilość naturalnego światła. W oranżerii dobrze sprawdzą się meble wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy rattan, a także różnego rodzaju dodatki służące odpoczynkowi – mowa tu o hamakach, bujanych fotelach, jacuzzi. Oczywiście zastosowanie mają różnorodne style wnętrzarskie, od klasycznego po nowoczesny i wszelkie jego odmiany.
Jeżeli zaś chodzi o to, jak zaprojektować ogród zimowy pod kątem roślinności. Świetnie sprawdzą się rośliny egzotyczne i tropikalne, które uwielbiają duży stopień nasłonecznienia. Warto postawić między innymi na kultową monsterę, która w takich warunkach będzie pięknie i zdrowo rosła, a także filodendron. Oprócz nich świetnym wyborem będą orchidee, hibiskusy, cyklameny i wszelkiego rodzaju sukulenty – szczególnie jeśli zależy nam na niskim nakładzie pracy w ogrodzie.